• Magdaléna von Jagwitz

intermezzo v šatníku

Aktualizováno: 27. 5. 2021Tak jsem si uklidila ve skříni. Dost jednoduchá a celkem přirozená věc, ale dnes bych to zařadila do kategorie made my day! Pro vysvětlenou - tak dva měsíce jsem se na to chystala. Jenže vzhledem k tomu, že sezónní inventura šatní skříně patří k mým oblíbeným formám prokrastinace a já měla ještě nějakou práci na dokončení, jsem tuto akci dlouho odkládala.


Dělání pořádku k předvánočnímu času s jistotou patří. A blížící se advent s sebou nese příležitost přemýšlet, jak udělat pořádek ve svém životě, ve svých myšlenkách, srdci, jednoduše uklidit především uvnitř, ne jen všude kolem. Těším se na to. A těším se na ranní momenty, ztišit se a začít nový den... ale v tom je momentálně ten háček. Jedna z věcí, která mi totiž už delší dobu a především po ránu značně komplikuje život, je velmi přízemní fakt, že mám chaos v šatní skříni. A nemůžu nic najít. Takže zůstávám nejprve při zemi a pouštím se do rovnání oblečení.


Nemám, naštěstí, různé šatníky pro jednotlivá roční období. Mám věci, které nosím převážně v létě, a ty na chladnější období, často ale vše promíchám podle nálady. Občas něco trochu protřídím a tak dvakrát do roka své oblečení důkladně projdu. Jako dnes. Abych byla upřímná, mám ráda ten sezónní úklid. Je to pro mě takový signál, že začíná zase nová etapa. Po jarním a letním období sundám svetry z vrchní police, opráším kabáty, letní oblečení posunu do zazších koutů skříně. Podívám se, jestli je potřeba něco doplnit a které kusy vlastně už nenosím. Přemýšlím o tom, co budu dělat v příštích měsících...

Mám ráda módu, jsem pro eleganci a všemi deseti pro osobitou výstřednost. Ale také s postupem času zjišťuji, co mi sedí a, co je pro mě stejně důležité, co sedí ke zbytku mého oblečení. Mám ráda tu kombinovatelnost, když ráno nemusím dlouze přemýšlet nad tím, co si obleču. A také mám ráda oblečení, které se dobře nosí, kterého si jednoduše nemusím celý den všímat. Možná trochu nudná představa, ale jednoduchost jde i s grácií, věřte mi.

O pořádek ve svém oblečení se snažím ještě z jednoho důvodu. Vedlejším efektem nepřehledné skříně totiž často bývají impulzivní nákupy a možné hromadění kusů, které se nám vůbec nehodí. Což vede k dalšímu zoufalému nakupování a vyhazování nechtěného oblečení - nakonec stojí člověk před plnou skříní a má stejně pocit, že neví, co na sebe, však to znáte. Psát o fast fashion by vydalo na jeden samotný článek...

Takže se ve své garderobě snažím o jednoduchost, přehlednost, kombinovatelnost, styl a jak jen to jde o etický přístup.


Pamatuji si, jak jsem jednou v létě, ještě jsem bydlela v Brně, běžela do města. Neměla jsem moc času na dlouhé vymýšlení co na sebe, tak jsem si vzala bílé tričko, od sestry půjčila pouzdrovou sukni do pasu. Balerínky, rtěnka. Dost jednoduchá záležitost, ale když jsem doběhla na tu tramvaj, věděla jsem, že na tom všem je něco nekomplikovaného, v čem se cítím dobře. Držím se toho pocitu při výběru oblečení, dává to určitou lehkost. A dole jsem sepsala pár kroků, které mi pomáhají při uklízení šatníku.


Letos začínám zvenku.

Pokračuji uvnitř.

Hezký zbytek listopadu!
1. Vědět, co potřebuji.

Jaký je můj životní styl, kam chodím, jak se tam chci oblékat. Já osobně navíc potřebuji, aby výběr oblečení na den nezabral příliš času, zároveň se chci cítit elegantně a jako žena. A ráda nosím celý den to samé jen občas vyměním balerínky za lodičky, přidám rtěnku...


2. Znát svůj styl

Myslím, že styl se nedá prostě vytvořit, spíš bych řekla, že se vyvíjí s člověkem. A je odrazem konkrétní osobnosti, ne naopak. Když se ale prakticky zamýšlím nad tím, co pro mne tvoří styl, tak mne napadají tři věci – silueta, střih a materiál. Dívám se, jakou siluetu mám ráda a chci, aby mé oblečení tvořilo, kde je pas. Jaké střihy nejradši nosím - co se opakuje v mém stávajícím šatníku. A materiál. U mě nejlépe přírodní. A také osobně nenosím moc vzory nebo potisky, strukturu svého oblečení vytvářím právě především materiálem.


3. Znát své barvy

O barvách a také stylu celkově mluví dobře Daria Andronescu, vřele doporučuji. Říká, že ty barvy, které nám sluší a nás doplňují, máme už na sobě (barvy v obličeji, barva vlasů...). Existují různé pomůcky jako typy podle ročních období, ale především jde o teplé a studené tóny. Já mám své oblíbené, vesměs neutrální a přírodní barvy, s trochou červené, růžové a modré. Jsem pro všechny, ve kterých se neztrácím nebo nevypadám nezdravě:). Vybírám pak takové, které pasují ke zbytku mého oblečení.


4. Začít s tím, co mám

Odolat pokušení vytřídit skříň, pořídit si nové věci a tím se zbytečně zbavovat oblečení. Samozřejmě, že si občas něco koupím a něco vytřídím. Snažím se ale vždy nejprve nosit to, co už mám. A když se mi určitá věc nějakou sezónu nehodí, dám ji na chvíli stranou. Často se k oblečení po nějaké době vracím (je to jak nakupovat ve své šatní skříni, yey!).

5. Nebrat to moc vážně

Takže, abych tu svoji smršť shrnula - mám ráda eleganci a ráda se hezky obleču, opravdu mě to baví.

Ale nemělo by mě to rozptylovat od věcí opravdu podstatných. Vždyť, co je důležité, je očím neviditelné, jak říká A. de Saint-Exupéry.

Mějte se!P.S. Jinak zatím asi nejlepší shrnutí toho, jak si sestavit funkční a udržitelný šatník, jsem našla v tomto podcastu na NILA Blog.