• Veronika Dvořáková

food diaries

Aktualizováno: 27. 5. 2021

Nečekejte nic hlubokého ani příliš novátorského. Rozhodně nejsem ukázkový příklad na vyvážený jídelníček. Chtěla jsem se vyhnout jakékoliv stylovosti a křeči, takže jsme zkrátka žili a já pak sepsala, co vlastně bylo k obědu.
Středa


Ráno. Brigita si dala kefír, já už v posteli dostala chuť na lívance. Špaldové s jablky a malinami. Navrch řecký jogurt a troška javoráče. Zůstáváme doma, uklízím, peru, přerušovaně si hrajeme. Na oběd hovězí vývar tažený od rána, k tomu jen navařím hrnec krup a máme to jako plnohodnotný oběd. Odpoledne mám sraz s kamarádkou venku v Piknikboxu, je celkem teplo, tak si dám esko na led s mlékem, medový koláček pro B., ale ta se moc netváří. Takže později má toust se šunkou a sýrem. Kolem šesté se vracíme domů. K večeři je domácí žitný chleba. Michael donesl z práce farmářské cherry rajčata, co tam prodává nějaký pán. Ah! Na tohle jsem čekala celou zimu, konečně sladký rajčat!K tomu mozzarella, sůl a olivový olej. Později deci vína na dobrou noc.


Čtvrtek


Bereme si snídani s sebou ven. Žitné tousty, cream cheesse, ředkvičky a rajčata. V kočárku Brigita objevila sušené meruňky. Trošku jsme promokli, tak jdeme na teplé cappucino a kakao do kavárny. Ještě na trh pro kopr a jahody. Domů přijdem po dvanácté, úplně mokré. Ach ten horký vývar ze včerejška. B. jde spát a já si mažu dva žitné chleby s cream cheessem a koprem, vyvalím se na postel a odpočívám. Odpoledne mlsáme jahody, dělám si doubleshoťácký bezkofeinový filtr. Brigita má dalši porci polévky a o půl šesté začnu vařit večeři. Spotřebuji vývar do koprovky, k tomu vejce a opražené kroupy (uvařené ze včerejška). V ledničce jsem našla laskonku a Brigi dostala ještě před spaním chuť na jogurt.


Pátek


Přišla švagrová na snídani a donesla jahody, juchu. Zalévám filtrovanou kávu. Máme palačinky s řeckým jogurtem, jahody a navrch javoráč. Mňam, vydatná snídaně. V pátek se postíme od masa, né že bychom ho jedli nějak často, spíš jen o víkendu + vývary, ale v pátek na to vyloženě myslím, abychom se jej zdrželi.

Rozhodli jsme se, že pojedem spontánně k rodičům do Jeseníků, takže na cestu rychle fazole v rajčatové omáčce podle Elly Woodward, k tomu kroupy (jsem to trošku přehnala s tou předem navařenou dávkou) a navrch vajíčko. To tam samozřejmě Ella nemá, když je veganka. Po dvou hodinách cesty zastávka v Lidlu, venku je zima, ale mám chuť na čokoládového nanuka, Michael si kupuje koblížek a kefír, Brigi má rohlík s Matyldou, ale půlku jsem převrhla omylem do auta, takže nakonec stejně ujídá od Michaela. Dorazili jsme k rodičům a na večeři už jen tak zobáme sýry, salát a pečivo.


- Víkend vynechávám, protože jsme v Jeseníkách. Byl to nádherný čas, takový malý kousek nebe. A Michaelova maminka dělá tu nejlepší vánočku na nedělní ráno. -


Pondělí


Ráno opět v Brně. Dozrálo avokádo, juhů. Takže klasika. Rozmačkané avo s citrónovou šťávou, solí a pepř mi chybí. Musím konečně dokoupit. Ještě si do toho krájíme ty sladký rajčata z farmy, mažu na toust a zalévám filtr. Brigita asistuje a nasává vůni. Kolem poledne jdeme jen na otočku do města, koupila jsem tu nejlevnější rybu z Ocean 48, treska či co. Pak v mém oblíbeném orient shopíku beru zázvor, banány a rýžové nudle. Brigita usla po cestě domů. Kolem druhé si vařím oběd. Zelené fazolky s česnekm na pánvi, k tomu přihodím na kousky rybu, med, sójovku, nastrouhaný zázvor. Nakonec přihodím uvařené rýžové nudle a celé zaliji limetou. Sobě ještě přidám srirachu, se kterou jsem to dneska fakt přehnala, takže mi leze i nosem. Jdu se rozložit na gauč a vychutnat si siestu než se B. vzbudí. K večeru máme u nás doma poradu ohledně jedné akce, kterou organizujeme. To už je takový mišmaš toho, co kdo donesl. Máme nějaké bagety, pomazánky, apod. O půlnoci se ještě otevírá červené víno a pije pivo.


Úterý


Sice vstáváme pozdě, ale už mě dohání únáva. Připadám si, jak kdyby mě přejel parní válec. Brigitka mě prosí už v posteli, že chce snídat rybu. Zajímavé chutě takhle po ránu. Nakonec se spokojí s jogurtem, hruškou a oříškovým máslem. Já mám to stejné, jen k tomu ještě bylinkový čaj. Kolem jedné přijde Michael výjimečně dřív z práce, jdu uspávat B. a usneme všichni tři. Taková rodinná odpolední siesta. Vstáváme po třetí, není navařeno, tak si jen rychle uděláme vaječné omelety s cherry rajčaty a parmezánem, k tomu fazolky a jdeme ven. Zástavka v Milady Kaffee. Konečně můžete sedět venku na zahrádce a pít cappucino z keramiky! Máme kafe a club mate, mini větrník a rebarborový crumble. Brigi pobíhá kolem. Hezká pauza. Kolem osmé přijdeme domů. Jdu posbírat prádlo z venku a Michael dělá na večeři aglio e oglio.


Středa


Celá rodina spíme do půl desáté (to je výjimka, vážně). Michael má středy dopoledne volno, tak jdeme do Chleba Brno pro čerstvé mandlové croissanty a chleba, dáváme si tam kafe a snídáme venku na zahrádce. Hm, klidný moment uprostřed týdne. Zastávka na hřišti kvůli Brigi a zpátky pěšky domů. Je po dvanácté. M. odchází do práce, nemáme nakoupeno, tak si děláme s B. druhou snídani. Kváskový chleba, tvarohová pomazánka, vajíčko a velká mísa salátu s vinaigrette omáčkou. Chtěla jsem na večeřit udělat něco epesního, procházím Jeruzalémskou kuchařku a vybírám recept. Pak nakoupím na rohlíku, jen nedořeším takový maličký detail, že mi jídlo dovezou až kolem deváté večer. Odpoledne se zastavila kamarádka, donesla makronky, olá. Pro nás dělám filtr, děcka svačí preclíky z dmka. Kolem půl šesté jdeme ještě na chvilku ven. Je po dešti, tak se chci nadýchat čerstvého vzduchu a Brigi si samovolně obléká holínky. Na večeři máme zase kváskový chleba, sýr, okurku a sklenici studeného mléka. Upřímně, vůbec nám to nevadí. Ten chleba je boží! Po deváté přivezou nákup. Dávám ještě táhnout kuřecí vývar, zítra bude minestrone, pečené lilky a hovězí köfte. Dneska byl hezký den. Líné dopoledne na kávě, celá rodina pospolu a navíc jsem umyla podlahu v kuchyni, to je u nás vždycky svátek! Tak dobrou, zase někdy příště.