• Magdaléna von Jagwitz

do nového roku

Aktualizováno: 4. 2.

Zamést uschlé jehličí, uklidit papírové hvězdy a ozdoby na stromeček do krabice,

otevřít okna a provětrat byt... začíná nový rok!

Kdo by to neměl rád, nové začátky. Myslím, že potřebujeme tady ten rytmus. Příprava na nějaké období, následující slavení (mimochodem, Vánoce byly moc krásné, doufám, že i vy jste měli hezké svátky!) a potom čas nového začátku. Nový nádech.


Pro mě osobně je to prostě vždy nejhezčí o Velikonocích, ale ten praktický, novoroční restart mám taky obzvlášť ráda. Po dnech plných oslav, dobrého jídla, ozdob, svíček a zelených větví všude dostává domov zase novou podobu. A když už v obývacím pokoji nestojí stromeček, připadá mi najednou, že je zde tolik prostoru, tolik volného místa. Máte to taky podobně? 

Ještě není jaro (prosím, neprodávejte mi všude ty jarní kytky, ještě není jaro, žijme trochu přítomnost, ja?) - a já mám ráda tu jednoduchost, jako by náš domov dostal nový nátěr a čekal, čím jej znovu naplníme.

Jaký bude náš život, jaké vůně a barvy bude mít tento rok, jaké vzpomínky se budou vytvářet? Nemám příliš času na novoroční rekapitulace, přesto se snažím se trochu ztišit a projít si, co je pro mě teď důležité, na co se chci zaměřit v přicházejícím čase.


Víte, já nejsem úplně na novoroční předsevzetí, na to se znám moc dobře a vím, že to neumím. (Jako například chtít začít víc cvičit, víc číst, pravidelně psát, hehe, jednou za týden dokončit rozdělaný projekt....radši ani nepokračuji.) S jednou dobrou přítelkyní si často říkáme, že pro dobře prožitý den stačí i jen to, aby byla doma hezká atmosféra.

Ale o jedno takové malé-velké předsevzetí, nebo spíš konkrétní mindset bych se v tom novém roce přece jen chtěla snažit.


Umět si prostě užít každý den. Ne přímo stylem aperitiv v ruce, i když to by bylo taky fajn. Ale myslím jednoduše to, o čem tady znovu a znovu píšeme - víc vnímat to hezké, umět si vychutnat i jednoduché momenty, hledat radost v každodenní práci, vidět nový den jako dar, být přítomná tam, kde zrovna jsem. Užívat si mé pomalejší dny a dovolit si to zpomalení - a zároveň mít kuráž pouštět se do věcí, vidět příležitosti, nezůstat pohodlná, nemít strach. Dělat to, co mám ráda! Dalo by se k tomu napsat hodně (a mohl by z toho být pěkný patos:) - takže to nechám takhle: Umět si užít každý den.


Tak to je za mě. S čím jdete do nového roku vy?

Přeji nám všem moc dobrý rok. Takový, kdy si člověk na konci sedne, má úsměv na tváři a říká si:

život je prostě fajn:).