• Magdaléna von Jagwitz

berlínské zápisky. léto

Aktualizováno: 11. 9. 2021
Léto mám tak nějak intuitivně spojené s pocitem, že vše plyne pomaleji, beze spěchu, a já mám na všechno čas. A taky s večerními procházkami rozehřátými ulicemi, čtením knih, koupáním, nočními koncerty cvrčků, červeným vínem, setkávání s přáteli...


To letošní bylo ale v mnohém jiné. Krásné a drsné zároveň, plné nových zážitků a zkušeností a neskutečně aktivní. Ne, že bychom začali víc sportovat. Ale před nějakou dobou jsme se pustili do renovace staré chalupy a plni nadšení naplánovali, že dvoutýdenní rodinnou dovolenou v polovině léta strávíme už v našem.

Současně jsem měla na svém to-do seznamu několik projektů a plánů v bytě, drobností, které se ale už několik měsíců hromadily. A odpočatá po červnové návštěvě Brna jsem se rozhodla, že bych ty práce chtěla stihnout, než se nám narodí další miminko.


V pokročilejším těhotenství a s malou holčičkou doma to samozřejmě vypadá všechno trochu jinak. I přes velmi ambiciózní plány jsem tedy naznala, že jednoduše vždy uvidím, co půjde, a nebudu se zbytečně stresovat. Mít čistou podlahu nebo hezky seřazené knihy v regálu mi nestojí za vyčerpání a neschopnost prožít hezké momenty dne. A těch krásných dnů bylo mnoho… Snažili jsme se, někdy více, jindy méně úspěšně, najít si občas chvíle klidu v přírodě nebo si zajít na hezkou večeři. V období, kdy byly týdny plné stresu a práce, jsme o víkendu zpomalili a volili plány B i C, jednoduše tak, aby nám to dělalo radost a my se mohli těšit na jednotlivé fáze projektu, které nás ještě čekají...


červenec


Každý víkend teď trávíme na venkově. První etapa práce je zprovoznit alespoň část domu na naši dovolenou. Můj muž má na starost plánování jednotlivých kroků, nákup materiálu, práci samotnou a organizaci ubytování během víkendu. Já zařizuji logistiku balení, občasný transport, jídlo, sem tam něco malého pomůžu, ale spíš jen v rámci rozhodování o designu. Po návratu do Berlína likviduji skvrny na oblečení a celkově uklízím po boji.


Mé týdny ve městě jsou potom plné v e l m i pomalých procházek, dlouhých a nezbytných odpoledních siest - a taky večerního plánování a shánění kachliček a umyvadel.

Ve zbylém čase se pouštím do svých domácích to-dos. Ale dělá mi to radost.

Organize, clean and style, (aneb jak píše dánské Humdakin.)

Procházím kuchyní, koupelnou, vánočními ozdobami, náš domov začíná zase trochu lépe dýchat. Neplánuji si na to dlouhé časové úseky, to mě odrazuje, spíš se řídím pravidlem, že když mám deset minut času a chuť, tak se do něčeho pustím. A jde to nakonec rychleji, než jsem myslela. Krátce umýt parapety, vytřídit poslední kusy oblečení, které už roky nenosím, a věci, které nepoužíváme nebo nepotřebujeme, konečně uklidit a zorganizovat spíž...


srpen


Rodinná dovolená je v plném proudu. Snažím se trochu zpomalit, užívat krásného počasí (daří se to jen částečně).

Bydlíme v našem domě! Ráda chodím pozdě večer zahradou, je slyšet jen šepot vysoké trávy ve větru a tisíce cvrčků, nebe je plné hvězd. A ráno nás budí slunce, snídáme venku...

Přes den je všude kolem spousta dětí, psů a dobré nálady, večery trávíme u ohně a nekončících rozhovorů, jak je tomu vždy při setkáních po dlouhé době.

A potom zase zpět k nám, do ticha. Přece jen mám v sobě i něco z introverta, co je vděčný za klidné momenty o samotě…


Po dovolené a pár dnech zpět v Berlíně vyrážíme ještě na otočku do Rostocku. Máme tu již daný program, ale po příjezdu stíháme zajít na chvíli k moři. Je devět večer, po pláži se prohání silný vítr, (já mám zablokovaná záda a celkově už nic moc nezvládám) ale je to nádhera. Absolutní nádhera.

Cítím ale, že už je potřeba zpomalit.


Koncem srpna ubývá slunečních dní a přibývá ticha. Venku voní čerstvý severský vzduch a já se, až trochu náhle, těším na podzim. A na všechno, co přijde.

Vytahuji na povrch šatníku své staré kalhoty, které mi ještě nesedí, chystám první kousky oblečení na miminko, ale mám pocit, že teď nastává čas, abych připravila především své srdce.

To totiž zařídí ten pravý domov.


Těším se na novou sezónu.

Na vše nové, co přijde.